poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Jak pomóc bliskiej osobie po rozstaniu

https://www.izanowalska.pl

Rozstanie to doświadczenie, które wrzuca w nową rzeczywistość. Trudno czuć się z tym dobrze. Pozbawia tego, co bezpieczne, co znane. Nie daje podpowiedzi, jak się w tym wszystkim poruszać. Wbrew pozorom, nie tylko osobom bezpośrednio doświadczającym rozstania. To trudny czas również dla ich bliskich.

Nie jest łatwo patrzeć, jak komuś, kogo kochamy, wali się cały świat. Gdy cierpi. Gdy rozpacza. A do tego wszystkiego, my nie jesteśmy w stanie jej przed tym bólem uchronić.

Dzisiejszy artykuł kieruję do tych, których bliskie osoby, z rodziny, spośród przyjaciół, zostały dotknięte doświadczeniem rozstania. Jak można im pomóc? Co możemy dla nich zrobić? O co, swoich bliskich poprosiliby w pierwszej kolejności?

1.    Rozmawiaj ze mną o rozstaniu

Najczęściej popełniany błąd, to milczenie na temat rozstania. Unikanie go. Przyczyny bywają tu różne. Nie wiemy, jak się zachować. Boimy się dodatkowo zranić bliską nam osobę. Boimy się jej reakcji. Nie wiemy, czy będziemy w stanie poradzić sobie z jej emocjami.

Osoby doświadczające bólu rozstania potrzebują rozmawiać o tym, co się wydarzyło. O tym, co czują. Taka rozmowa ma wręcz charakter terapeutyczny. Unikanie tematu rozstania oraz wszystkiego co się z nim wiąże, może okazać się męczące dla obu stron. My uważamy na każde nasze słowo, czując się, jakbyśmy stąpali po kruchym lodzie. A osoba po rozstaniu czuje się jak napiętnowana, co może przyczyniać się do pognębiania jej poczucia wstydu, porażki, obniżania się jej poczucia pewności siebie.

Oczywiście nie zmuszajmy nikogo do rozmawiania na trudne dla siebie tematy. Dajmy tylko znać, że wiemy co się wydarzyło. Jeśli mamy w sobie taką gotowość, zasygnalizujmy, że jesteśmy otwarci na rozmowę, na pomoc, na wysłuchanie.

2.    Bądź blisko mnie po rozstaniu

Każdy z nas w momencie kryzysu, nie tylko związanego z rozstaniem, potrzebuje mieć poczucie, że nie jest sam. Dobrze jest wiedzieć, że ktoś się o nas martwi, że w każdej chwili, jest w stanie przyjść nam z pomocą, radą, pocieszeniem. Dobrze jest czuć, że ktoś nas kocha, wspiera i o nas myśli. Tak jest i w tym przypadku.

Bądź w pobliżu. Przypominaj się, że jesteś pod telefonem. Działaj, jeśli widzisz taką potrzebę.

3.    Słuchaj mnie po rozstaniu

Wbrew pozorom osoby po rozstaniu nie potrzebują złotych rad, co mają robić, czy myśleć. Przekonywanie, że „tego kwiatu, pół światu”, nie przyniesie im ukojenia. Pocieszanie, obgadywanie byłego partnera, czy przekonywanie o świetlanej przyszłości może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. To, co możesz zrobić tu najlepszego, to więcej słuchać niż mówić.

Opowiadanie przez osobę po rozstaniu o tym, co się wydarzyło pozwala jej na lepsze zrozumienie całej tej historii. Pomaga w nabieraniu dystansu, domykaniu zakończenia jej związku. Mówiąc o swoich emocjach, w jakiś sposób uwalnia je z siebie. To wszystko pomaga jej w przejściu przez proces żałoby po rozstaniu. Rolą najbliższych jest wspieranie jej w tym.

4.    Włącz swoją empatię

Towarzyszenie osobie po rozstaniu, to dobry moment na uruchomienie swojej empatii. Słuchaj tego, co podpowiadają Ci własne emocje. Nie mów tego, co czujesz, że może zranić. Pomyśl, co Tobie pomogłoby najbardziej.

Osoby przeżywające rozstanie potrzebują akceptacji dla zalewających je emocji. Pojawia się w nich wszystko, od miłości i tęsknoty za byłą połówką, po nienawiść czy lęk przed przyszłością. Tak wygląda ten proces. Błędem byłoby żądanie ”uspokojenia się” się na siłę. Te wszystkie emocje muszą się ujawnić i przeżyć. Inaczej nie osiągnie się zdrowego zamknięcia żałoby po rozstaniu.

5.    Pomóż mi w ogarnięciu codzienności po rozstaniu

Osoba pogrążona w bólu po rozstaniu często zapomina o wszystkim dookoła. Zapomina zjeść, zrobić zakupy. Nie pamięta o zaplanowanych wizytach czy spotkaniach. Może być też tak, że nie ma po prostu siły zając się tym wszystkim.

Jeśli masz taką możliwość, i przede wszystkim chęć, pomóż bliskiej osobie po rozstaniu w tych podstawowych, codziennych obowiązkach. Zrób zakupy, ugotuj obiad, posprzątaj lub przypomnij o zapłaceniu rachunku. Z pewnością będzie Ci za to wdzięczna.

6.    Doradź mi, gdzie znajdę pomoc po rozstaniu

Jeżeli nie mamy takich doświadczeń ze swojego życia, jak rozpad związku, trudno nam wyobrazić sobie, co tak naprawdę przeżywa osoba po rozstaniu. Nie musimy wymagać od siebie wiedzy na ten temat. Czasami najlepiej jest pomóc bliskiej nam osobie, znaleźć profesjonalną pomoc lub miejsce, gdzie może otrzymać wsparcie.

Jeśli jesteś na mojej stronie, to jeden adres już znasz. Możesz przekazać go potrzebującej osobie. Poszukaj także, czy w Waszym miejscu zamieszkania jest może dostępna jakaś grupa wsparcia dla osób po rozstaniu. Znajdź miejsca, gdzie można skorzystać z konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Masz może jakieś swoje sprawdzone sposoby na wsparcie osoby po rozstaniu? A może właśnie takie rozstanie przeżywasz i możesz powiedzieć, czego potrzeba Ci najbardziej?