poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Gdzie szukać wsparcia po rozstaniu?

Rozstanie to zawsze utrata kogoś ważnego. Nawet, jeśli ten ktoś już dawno przestał być bliski. Razem z tą osobą odchodzą wszystkie plany na przyszłość, te duże i te małe. Odchodzi wspólna poranna kawa, wieczorna rozmowa… wkrada się pustka. Może zacząć się strach przed wolnym czasem, przed weekendami. Jak poradzić sobie z opanowującym Cię poczuciem samotności po rozstaniu?

wsparcie po rozstaniu

Warto rozmawiać po rozstaniu

 

Kiedy zalewa nas fala rozpaczy, łatwo nam ulec pokusie odizolowania się od świata i pogrążania się w naszym bólu. Może obezwładniać nas niemoc. Może pojawić się lęk przed ujawnieniem tego, co się wydarzyło. Często rozstanie staje się przyczyną poczucia porażki, wstydu, że nie udało się nam utrzymać związku. To doświadczenie może znacząco wpływać na obniżenie naszego poczucia własnej wartości. Ważnym krokiem ku wyjściu z żałoby po rozstaniu jest rozmawianie z innymi o tym, co się stało. Kiedy kolejny raz opowiadamy tę samą historię, łatwiej nam poukładać sobie to wszystko w całość, zrozumieć, dostrzec mechanizmy, które doprowadziły do rozstania. Komu zatem to wszystko opowiedzieć?

 

Wsparcie, które znajdziesz najbliżej

 

Po rozstaniu nieocenioną pomocą stają się przyjaciele. Jeśli takich masz, jesteś z pewnością większym szczęściarzem niż ten, który wygrał główną nagrodę w totolotku. Rozmowa na temat trudnych dla Ciebie przeżyć może przynieść Ci ogromną wręcz ulgę. Dlatego proś przyjaciół o pomoc, nawet jeśli masz wątpliwości, czy wypada, czy zrozumieją, nawet jeśli masz problem z mówieniem o sobie. Do rozmowy staraj się wybierać te osoby, o których wiesz, że potrafią być troskliwe, które nie będą Cię osądzać. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, kto ma podobne doświadczenia? Pamiętaj tylko o jednym. Szanuj swoich przyjaciół. Nie wydzwaniaj do nich pięćdziesiąt razy dziennie, nie próbuj przeciągać na swoją stronę, jeśli ta osoba przyjaźni się również z Twoim byłym, Twoją byłą. Dziękuj im za to, że przy Tobie są. Wyrażaj wdzięczność, za to, że możesz na nich polegać.

W przeciwieństwie do przyjaciół, rodziny sobie nie wybierasz. Ze wsparciem bywa tu różnie. Wspaniale jeśli masz kochających rodziców, rodzeństwo czy kuzynów. Nikt Cię w końcu tak dobrze nie zna jak oni. Szukając pomocy wśród członków rodziny warto również zastanowić się, kto najlepiej sprosta temu zadaniu. Warto wybierać osoby empatyczne, troskliwe i nieoceniające. Ale bywa też tak, że niektórzy boją się wręcz przyznać przed bliskimi, że ich związek się rozpadł. Jeśli rodzina nie staje na wysokości zadania, pamiętaj, aby przede wszystkim zadbać o siebie. Szczególnie w tym pierwszym okresie po rozstaniu. Zapytaj siebie, czy czasowe ograniczenie kontaktów z rodziną nie przyniesie Ci więcej pożytku.

 

Gdzie jeszcze znajdziesz wsparcie po rozstaniu?

 

Niezwykle pomocni w trudnych momentach naszego życia, mogą okazać się zupełnie obcy nam ludzie. Kogo mam na myśli? Z jednej strony profesjonalistów od pomagania – psychologów, terapeutów. Z drugiej, osoby, które zmierzyły się bądź właśnie mierzą z bólem rozstania oraz te po prostu życzliwe.

Kiedy zaczynasz czuć, że twoje emocje związane z rozstaniem zaczynają Cię przerastać, ale też wtedy, gdy potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą. Terapia może przynieść Ci wiele korzyści, nie tylko dla lepszego funkcjonowania po rozstaniu, także dla lepszego poznania i zrozumienia siebie. Nie śpiesz się natomiast z wyborem osoby, z którą będziesz pracować. Zachęcam Cię do wstępnego spotkania z kilkoma osobami. W terapii niezwykle ważna jest „chemia” pomiędzy Tobą a terapeutą. Ta osoba musi budzić Twoje zaufanie i chęć podjęcia wysiłku pracy nad sobą.

Mierząc się z jakimś problemem, warto korzystać z wiedzy osób, które mają podobne doświadczenia za sobą. Gdzie znaleźć takie osoby? Chyba najprościej w internecie 🙂 Bez problemu odnajdziesz fora, na których dyskutują osoby w trakcie rozwodów, rozstań, osoby zdradzające i zdradzane. Porady z ich strony należy traktować z pewnym dystansem. I jak to w internecie, zdarzają się tu także osoby szukające wyłącznie zaczepki i jałowej dyskusji.

Mam nadzieję, że do grona swojego wsparcia dołączysz również mojego bloga. Zależy mi na stworzeniu miejsca, w którym bezpiecznie można podzielić się swoją historią, wymienić opinie, dowiedzieć się, jak wygląda cały proces wychodzenia z żałoby po rozstaniu. Zapraszam Cię serdecznie 🙂

 

Lista życzliwych osób i miejsc

 

Zachęcam cię do stworzenia swojej osobistej listy osób i miejsc pomocnych w okresie po rozstaniu. Lista ta może być szczególnie przydatna, kiedy wpadniesz w jakiś cięższy kryzys, gdy będzie Ci wyjątkowo źle. Tworząc ją zastanów się:
•    Gdzie znajdę troskę, współczucie?
•    Czy znam osoby, które są dobrymi słuchaczami?
•    Kto spośród osób, które znam ma podobne przeżycia? Gdzie mogę spotkać takie osoby?
•    Na kogo zawsze mogę liczyć?

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się ze mną w komentarzu wrażeniami z tworzenia Twojej listy.

 

dar rozstania