poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Jak ułożyć sobie relacje z byłym partnerem?

To chyba jedno z trudniejszych pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć po rozstaniu: w jaki sposób ułożyć sobie relacje z byłym? Pewnie się zastanawiasz, czy możecie zostać przyjaciółmi, czy możesz mieć z nim stały kontakt, o czym mu mówić, jak się zachować, itd. Pewnie nie ma tu jednej, zawsze dobrej odpowiedzi. Każda para to w końcu zupełnie inna historia. Jest jednak kilka reguł, które mogą okazać się Tobie pomocne.

 

relacje z byłym

 

Co ułatwi Ci relacje z byłym?

 

Zrób sobie przerwę od byłego

Aby Twoje relacje z byłym partnerem układały się poprawnie, i żeby nie przynosiły Ci zbyt wiele cierpienia, warto zrobić sobie od niego przerwę. Chociaż na samym początku po rozstaniu, kiedy najwięcej jest emocji, żalu i pytań.

Daj sobie czas, aby stanąć pewnie na nogach, aby zastanowić się nad tym, co się wydarzyło i dlaczego. Daj sobie czas na zatroszczenie się o siebie. Kontakty z byłym będą wciąż na nowo burzyć Twój spokój. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Czas rozstać się definitywnie.

Oczywiście możesz być w takiej sytuacji, gdzie nie możesz sobie pozwolić na całkowite ocięcie się od byłego ze względu na dzieci, na pracę w jednym miejscu, czy obracanie się we wspólnym kręgu towarzyskim. Przemyśl jednak, jak możesz ograniczyć do minimum kontakty z nim, chociaż na samym początku.

Najpierw to przemyśl

W sytuacji, gdy potrzebujesz lub musisz się z skontaktować z byłym partnerem, daj sobie czas na zastanowienie. Rozważ, czy rzeczywiście jest to konieczne, czy nie jest to przypadkiem chwilowy kryzys podyktowany tęsknotą, potrzebą domknięcia lub wyjaśnienia swoich racji. Zastanów się, czy możesz załatwić tę sprawę w inny sposób. Warto przeanalizować plusy i minusy takiego posunięcia. Dlaczego? Patrz powyżej.

Pamiętaj także, że nie masz obowiązku odbierać każdego telefonu od niego, odpowiadać natychmiast na smsa czy maila lub inną wiadomość. Masz prawo dać sobie czas do zastanowienia, czy ten kontakt nie przyniesie Ci przypadkiem więcej zamętu i bólu, niż pożytku.

Przygotuj się

Jeśli zdecydujesz się na kontakt z byłym partnerem, przygotuj się do tego. Będziesz spokojniejsza i pewniejsza siebie, jeśli będziesz miała przygotowany plan. Odpowiedz sobie na pytania:
•    Po co się z nim kontaktuję?
•    Co chcę uzyskać?
•    Co powiem?
•    Jak on może się zachować, zareagować?
•    Jak się zachowam, gdy usłyszę coś przykrego, niemiłego, gdy on będzie chciał mnie wciągnąć w słowną przepychankę?
•    Jeśli nie czuję się na siłach zrobić to sama, kogo mogę poprosić o wsparcie?

Ustal granice    

Pamiętaj, że masz prawo zatroszczyć się o siebie. Jeśli spotkanie, czy rozmowa, nie przebiegają po Twojej myśli, jeśli to wszystko, co się dzieje, idzie w złym kierunku, zawsze możesz powiedzieć stop i wyjść, rozłączyć się. Zachęcam Cię, abyś wyraźnie zasygnalizowała, że w taki sposób nie będziesz rozmawiać.

Warto ustalić z byłym partnerem zasady porozumiewania się. Zachęcam Cię również do zachowania spokoju i opanowania. Bądź przykładem dla byłego, jakiego traktowania oczekujesz.

Uważaj na emocje

Może bardzo Cię kusić, by pokazać byłemu, jak bardzo cierpisz, aby wzbudzić w nim poczucie winy, może chęć powrotu do Ciebie. Może Cię również kusić, by wygłaszać ironiczne, raniące uwagi lub dać mu wyraźnie do zrozumienia, że po jego stronie leży wina za rozstanie. Rozważ tylko, jaki przyniesie to skutek. Czy rzeczywiście będziesz się czuła z tym lepiej? Czy będziesz miała do siebie więcej szacunku? Czy swoim zachowaniem rzeczywiście uzyskasz oczekiwany efekt? I jak to wpłynie na wasze przyszłe relacje?

Korzystaj ze wsparcia

Jeśli tylko czujesz, że spotkanie czy rozmowa z byłym partnerem przerasta Twoje możliwości, lub wiesz, że będziesz miała problem z utrzymaniem emocji na wodzy, poproś bliską osobę o wsparcie.

A jakie są Twoje sprawdzone sposoby, aby relacje z byłym układały się poprawnie?

 

dar rozstania