poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Nie trać więcej czasu, przestań żyć przeszłością

Czy zdarzyło Ci się pomyśleć, w kontekście rozpadu Twojego związku, że wspaniale byłoby móc cofnąć czas? Czy skorzystałabyś z takiej możliwości, żeby coś zmienić? Jeśli tak, to co byś zrobiła? Nie dopuściła do pewnych wydarzeń? Ratowała związek? A może w ogóle nie wchodziłabyś w tę relację? Niektóre z nas bardzo często nawiedzają takie myśli. Niektóre z nas nie potrafią przestać żyć przeszłością.

żyć przeszłością

Żyć przeszłością

Jakie są Twoje skojarzenia, kiedy myślisz o czasie spędzonym z byłym partnerem? Najpiękniejsze lata? Miesiące? Twój utracony raj? A może powód do wyrzucania sobie, że można było inaczej? Na innych zasadach? A może z kimś zupełnie innym?

Im dłużej trwał związek, tym większe potrafi być poczucie niesprawiedliwości związane ze stratą czasu w niego zainwestowanego. „Po co mi to było? Już przy pierwszej zdradzie / poważnej kłótni / raniącym słowie czy geście, powinnam była odejść, odpuścić sobie.” Albo: „Oddałam mu najlepszy moment swojego życia. Już nie będę miała takiej szansy na życie, jakiego zawsze pragnęłam.” A może: „Gdybym wtedy wybrała X, dziś byłabym szczęśliwa.”

A może czujesz się po prostu oszukana, bo obiecywał Ci, że będziecie razem szczęśliwi, do końca świata, i że tylko z Tobą… a Ty wierzyłaś i nadal chcesz wierzyć. I nie wiesz, gdzie popełniłaś błąd. I szukasz go… chcesz go naprawić…

Czy to, co było, wraca do Ciebie wciąż jak bumerang? Czy chcesz poświęcić resztę danego Ci czasu, aby żyć przeszłością?

Jak przestać żyć przeszłością?

To, na co z pewnością mamy wpływ w naszym życiu, to nasze myśli. Uwierz mi, że możesz decydować o tym, czy rozpamiętujesz to, co minęło, czy skupiasz się na budowaniu upragnionej przyszłości. Być może dojście do wprawy będzie wymagało trochę czasu i wysiłku, ale z pewnością się opłaci. Niektórym z nas będzie do tego potrzebna pomoc specjalisty, terapia, aby poukładać sobie i związek, i rozstanie, i własne życie w ogóle.

Być może wystarczy Ci zrobienie podsumowania swojego związku. Zastanów się, co z niego wyniosłaś, czego dowiedziałaś się o sobie, o byciu w relacji, za co jesteś wdzięczna i jakie lekcje na przyszłość sobie z niego bierzesz. Niech to będzie krok ku przyszłości. Zastanów się, jak możesz tę wiedzę użyć w osiąganiu swoich przyszłych celów.

Możesz też do mnie napisać.

Czy masz swój własny sposób na to, aby przestać żyć przeszłością?

dar rozstania