poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Nie bój się kryzysu

Jedyna pewna rzecz w naszym życiu, to zmiana. Niektóre z tych zmian są wyczekiwane przez nas, inne przez nas kreowane. Są jednak i takie, których za wszelką cenę chciałybyśmy uniknąć. Takie, które okupione są cierpieniem, naszą niezgodą i niezrozumieniem. Te trudne zmiany wiążą się z przeżywaniem kryzysu. Z pewnością to wiesz, jeśli doświadczyłaś rozstania. Czy warto się jednak tego kryzysu bać? Jak dostrzec w nim coś dobrego?

kryzys

 

Czym właściwie jest kryzys?

 

Kryzys w naszym życiu to najczęściej taki moment, gdy przestaje nam działać to, co do tej pory działało. Gdy rozpada się to, co było dla nas ważne. Gdy zmienia się nam dobrze do tej pory znana rzeczywistość. Z pewnością znajdą się takie osoby, które w świecie nieustannych zmian czują się jak ryba w wodzie, które potrafią się spiąć i wziąć z tego wszystkiego to, co dobre dla nich. Większość z nas będzie jednak potrzebować więcej czasu na poradzenie sobie ze stresem, żalem i trudnymi emocjami.

Rozstanie z partnerem należy do jednych z trudniejszych momentów naszego życia. A pytanie dlaczego, staje się nieustannie powtarzaną mantrą. Z pewnością trudno jest złapać dystans pośród rozszalałych emocji. Ale pytanie o powód kryzysu, to bardzo dobre pytanie.

Kryzys to punkt przełomowy, zwrotny, to załamanie się dotychczasowych sposobów działania, które przestają przynosić oczekiwany efekt. Kryzys to rozpadnięcie się tego, co było wadliwe. Kiedy z tej perspektywy spojrzysz na swój kryzys w związku, na swoje rozstanie, możesz dostrzec, że rozpadło się coś, co nie działało. Pary, które mają udany związek, nie rozstają się.

Pytasz nieustannie „dlaczego się nam to przydarzyło”? Świetnie! Poszukaj odpowiedzi. Może pomoże Ci mój tekst na temat prawdziwej miłości. Może sama potrzebujesz zdefiniować, jak powinien wyglądać Twój wymarzony związek. Czy w takim właśnie byłaś? Czy dostawałaś w nim to czego potrzebowałaś? Czy dawałaś w nim z siebie to, co najlepsze? A może to najlepsze jest jeszcze przed Tobą?

Każda z nas zasługuje na bycie z kimś wyjątkowym, na prawdziwą miłość. Ty również! Czasem, aby dać sobie na to szansę potrzebujemy najpierw dać dojść do głosu swojej wyjątkowości, własnej wartości, którą w sobie niesiemy.

Poszukaj odpowiedzi na pytanie dlaczego

 

Warto poszukać odpowiedzi na pytanie dlaczego. Każde doświadczenie czegoś nas uczy. Jeśli wyciągniesz wnioski, zwiększasz szansę na uniknięcie podobnych niepowodzeń w przyszłości. Mnie bardzo pomogło spojrzenie na wszystko z pewnego oddalenia (przeczytaj Moja historia). Czasem warto złapać taki dystans. Nie możesz wyjechać? Wejdź, wjedź gdzieś wysoko, spójrz na wszystko z góry, na cały świat, na swoje życie, na siebie. Opowiedz swoją historię, jakbyś opowiadała o kimś obcym (możesz podzielić się tą opowieścią z nami). Może dostrzeżesz to, co do tej pory było ukryte? Co umykało Twojej uwadze?

Kryzys to szansa na zmianę tego w naszym życiu, co nie działa prawidłowo.

Czym dla Ciebie jest kryzys?

 

dar rozstania