poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Jak rozstać się z klasą?

Emocje są wspaniałym doradcą. Jeśli tylko ich słuchasz, a nie ulegasz. Rozstanie nieodzownie łączy się z dużą ich dawką. Być może czujesz, że Twój obecny związek nie daje Ci już satysfakcji. Może wręcz cierpisz i czujesz się przez tę relację niszczona. Może zastanawiasz się, jak to zakończyć? Posłuchaj swoich emocji, i jeśli taka będzie Twoja decyzja, przygotuj się, aby rozstać się z klasą.

rozstać się z klasą

 

Czy da się rozstać z klasą?

 

Powody zakończenia związku mogą być naprawdę przeróżne. Możesz nie czuć satysfakcji z relacji, jaka was łączy. Chciałabyś więcej czułości, uwagi, starania o Ciebie. Może Twój partner jest Ci niewierny, może nawet masz na to twarde dowody. Może czujesz, że nie patrzycie oboje w tym samym kierunku, wasze wartości gdzieś się rozmijają, bo np. jedno z was chce już dzieci, a drugie wciąż stawia na rozwój i pasje. A może doświadczasz przemocy w swoim związku, psychicznej, fizycznej, czy ekonomicznej. Czujesz, że ta relacja Cię niszczy. Można tak gdybać w nieskończoność.

Najważniejsze jest jednak, abyś miała niezbitą pewność, że tego właśnie chcesz, odejść.

Co to znaczy rozstać się z klasą? To oczywiście moja osobista definicja i chętnie posłucham Twojego zdania na jej temat w komentarzu. Rozstać się z klasą, to rozstać się definitywnie, to podjąć wszelkie możliwe kroki, aby rozstanie pozwoliło zachować szacunek do samej siebie i swojego partnera, to minimalizowanie zadawanych sobie nawzajem ran.

Czy da się je osiągnąć? Myślę, że w większym lub mniejszym stopniu, tak. Oczywiście wszystko zależy od obu stron. Myślę jednak, że warto się o to postarać. Być może sama znasz takie pary, które rozstają się a ich rozejście trwa nawet dłużej niż sam związek (kolejne kłótnie, przepychanki, sądzenie się o wszystko). Niech ten etap życia zamknie się z przekonaniem, że nie masz powodu do wstydu, złości czy poczucia porażki.

 

Co zrobić, aby rozstać się z klasą?

 

Podstawą do tego, aby rozstać się z klasą jest pewność swojej decyzji o zakończeniu związku. Mocne przekonanie, że postępujesz właściwie będzie dla Ciebie wsparciem w trudnych momentach. Jak je zyskać? Dobrze wszystko przemyśleć. Zachęcam Cię do podjęcia tej decyzji samodzielnie. Inne osoby, nawet najbardziej bliskie, nigdy nie będą miały pełnego oglądu waszej relacji oraz tego, co się w Tobie dzieje. Poza tym, to wyłącznie Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje decyzje. Warto o tym pamiętać.

Jeśli masz taką możliwość, warto zrobić sobie przerwę i spojrzeć na wszystko z oddalenia. Wyjedź gdzieś, zaszyj się, złap dystans.

Dramatyczne trzaśnięcie drzwiami, emocjonalne wykrzyczenie, że odchodzę lub spakowanie swojej / jego walizki, może przynieść wam więcej szkody, niż pożytku. Nie wygląda to poważnie, buduje atmosferę wrogości i zostawia po sobie więcej pytań niż odpowiedzi.

Ułóż sobie plan tego, co powiesz, kiedy, w jaki sposób. Zastanów się, jakie kwestie pomiędzy wami muszą zostać ustalone i jaka jest Twoja na nie propozycja. Być może będziesz potrzebowała skonsultować się z jakimś specjalistą, np. prawnikiem.

Jeśli jest to możliwe, i nie obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, poinformuj partnera o swojej decyzji osobiście. To wyraz szacunku. Warto wybrać neutralne emocjonalnie miejsce na taką rozmowę.

Co powiedzieć? Prawdę! Prawdę o tym co czujesz, o tym, co doprowadziło do podjęcia przez Ciebie takiej właśnie decyzji. Przygotuj się na to, że Twój partner wcale nie musi przyjąć spokojnie tę wiadomość. Tutaj właśnie przyda się pewność, co do tego, jaką decyzję podjęłaś.

 

Rozstać się z klasą i co potem?

 

Oczywiście na samym momencie rozmowy o rozstaniu, wasza historia się nie kończy. Potem należy to rozstanie przeprowadzić. Spakować się. Odejść. Domknąć różne sprawy. To także czas, który pokaże Twoją klasę.

Może Ci się w tym czasie przydać wcześniej przygotowany plan działania obejmujący kwestie, jakie muszą być ustalone pomiędzy wami. Warto również nie tracić z oczu swojego celu. Zdecydowałaś się z nim rozstać, więc pytanie na ile chcesz wasze relacje, czy jakieś przepychanki, podtrzymywać.

To nie prawda, że osoby, które decydują o rozstaniu nie cierpią. Tak naprawdę przechodzą przez podobny proces, co osoba porzucona. Potrzeba czasu i łagodności dla siebie, aby ułożyć sobie nowe życie.

 

A wkrótce znajdziesz również wpis o tym, jak rozpoznać zbliżające się rozstanie.

 

Jaki jest Twój sposób na rozstanie z klasą?

dar rozstania