poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Kto najlepiej Cię zrozumie po rozstaniu?

Ze wsparciem, które możesz otrzymać po rozstaniu bywa różnie. Bo różnie sobie z tym zadaniem radzą bliskie Ci osoby. Trudne może okazać się połączenie poczucia osamotnienia i pustki po byłym facecie, z poczuciem niezrozumienia płynącym z otoczenia. A do tego nabierasz przekonania, że wszyscy jakoś się parują, jakoś układają sobie życie, a Ty zostajesz w lesie. Sama. Zastanawiasz się czy jest ktoś, kto tak naprawdę zrozumie Twoje rozterki po rozstaniu?

zrozumienie po rozstaniu

Pustka po rozstaniu

Jednym z poważnych problemów kobiet po rozstaniu jest poczucie osamotnienia. Były facet, swoim zniknięciem z Twojej codzienności, potrafi zostawić Ci ogromną pustkę. Wracasz do domu i nie masz z kim podzielić się tymi zwykłymi zdarzeniami z całego dnia. Nie ma do kogo się przytulić, po jakiś trudniejszych przygodach. To może rodzić lęk przed przyszłością, przed tym, że tak już będzie zawsze…

Czy pomocne są wtedy rady typu „Będzie lepiej.”, „Jakoś się ułoży.”, „Jeszcze poznasz kogoś fajnego.”? Czy masz ochotę powiedzieć jednak: A co wy o tym wszystkim wiecie?

Czy tylko Ty tak cierpisz po rozstaniu?

Czy odnosisz wrażenie, że dookoła dominują ludzie sparowani? Że wśród Twoich koleżanek, przyjaciółek, sióstr, kuzynek przeważa jednak tendencja bycia z kimś, posiadania rodzin, poukładanego życia? Możesz czuć się wyrzucona na margines tej „normalności”.

Według danych GUS, w ostatnich latach, co roku rozwodzi się w Polsce ok. 65 tysięcy małżeństw. To ponad 170 rozwodów przypadających na jeden dzień! A gdyby do tego dodać jeszcze pary nieformalne (których nikt nie zlicza, a można domniemać, że jest ich jeszcze więcej)? Daje to kolosalną liczbę kobiet, które każdego dnia żegnają się ze swoim związkiem. Sporo, co?

Chcę Ci powiedzieć, że takie rzeczy, jak rozstania zdarzają się. Doświadcza ich naprawdę dużo kobiet. I nie oznacza to jeszcze końca Twojego życia. Nawet jeśli czujesz się obecnie tragicznie samotna, to wiedz, że jest to pewien etap, który minie! A jeśli będziesz chciała, kryzys który stał się Twoim udziałem, możesz przekuć w najważniejsze, pozytywne wydarzenie w swoim życiu.

Gdzie szukać zrozumienia po rozstaniu?

Nawet, jeśli rozstanie to trudny temat. Nawet, jeśli budzi wstyd, poczucie porażki, warto o nim rozmawiać. Z kim? Z innymi kobietami, które mają podobne doświadczenia.

Bardzo sobie cenię moc, jaka płynie z kobiecych spotkań. Doświadczyłam i doświadczam tego na różnych polach mojego życia. Cenię sobie empatię, zrozumienie i dobrą radę, jaką może dać inna kobieta. A co mówić grupa kobiet!

Jeśli jesteś z Warszawy zapraszam Cię na babskie spotkanie przy kawie, które odbędzie się już w listopadzie. Szczegóły znajdziesz pod powyższym linkiem.

Warto szukać osób, które mają podobne doświadczenia do naszych. Któż inny zrozumie nas lepiej?

A jakie Ty masz doświadczenia w temacie otrzymywania wsparcia?

dar rozstania