poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Rozstanie przelane na papier

Jak wiele nosisz w sobie emocji? Jak wiele myśli krąży w Twojej głowie? Zastanawiasz się może, co zrobić z tym całym dobrodziejstwem? Wyrzuć z siebie wszystko to, co niesie ze sobą rozstanie! Możesz to zrobić w bardzo bezpieczny, a za razem terapeutyczny sposób. Skutkiem ubocznym może okazać się, w długoterminowej perspektywie, Twoje dobre samopoczucie, a nawet i zdrowie.

rozstanie przelane na papier

Chaos, który niesie ze sobą rozstanie

Można wręcz zwariować od myśli krążących wciąż wokół jednego tematu – rozstania. Ciągła analiza jak to się stało, dlaczego, i co mogłoby się wydarzyć, gdybym tylko… Rozstanie to ogromna zmiana, burząca dotychczasowy porządek, znaną i przez to bezpieczną rzeczywistość.

Pamiętam, jak było dla mnie wykańczające prowadzenie w głowie ciągłych rozmów z moim byłym. Próbowałam go w nich na różne sposoby przekonać, że zrobił źle odchodząc. Szukałam ciągle właściwych słów, właściwych argumentów, które byłyby niepodważalne, i które pokazałby ja bardzo będzie swojej decyzji żałował.

A do tego te wszystkie emocje, wpadające ze skrajności w skrajność. Łatwo przechodzi się wtedy z bezdennej rozpaczy w rozszalały gniew, by następnie wpaść w obezwładniający lęk o to, co dalej. To wszystko razem tworzy w nas ogromny chaos.

Przenieś swój ból po rozstaniu na papier

Przelewanie swoich myśli i uczuć na papier może przynieść Ci realną poprawę samopoczucia. Dowiedziono tego naukowo! Profesor Pennebaker prowadził badania, które potwierdziły zbawienny wpływ prowadzenia zapisków opisujących przeżyte traumy. Badaniom poddawane były osoby w różnym wieku i pochodzące z różnych grup społecznych. Wyniki były dla nich wszystkich takie same – wzmocnienie układu odpornościowego, obniżenie poziomu stresu, trwała poprawa nastroju.

Metoda Pennebakera polegała na pisaniu o trudnym doświadczeniu przez zaledwie 20 minut przez kolejne 4 dni. Można się jednak zdecydować na prowadzenie regularnych zapisków. Trudno znaleźć badania naukowe potwierdzające skuteczność prowadzenia dziennika, ale z pewnością potwierdzą ją osoby, które taki dziennik prowadzą. Jest to również metoda z powodzeniem wykorzystywana przez terapeutów w pracy z klientem, szczególnie w walce z niechcianymi zachowaniami (np. objadaniem się, paleniem).

Korzyści, które możesz wynieść z prowadzenia dziennika, to m.in.:
•    Doprecyzowanie myśli i emocji,
•    Oczyszczenie umysłu,
•    Śledzenie, jak zmieniasz się w czasie,
•    Pogłębienie znajomości samej/samego siebie,
•    Złagodzenie stresu,
•    Stymulacja do rozwoju osobistego.

Zacznij przygodę z prowadzeniem dziennika już dziś!

Weź zeszyt, notatnik lub otwórz worda na komputerze i pisz! Jeżeli masz z tym jakiekolwiek trudności, zachęcam Cię do przeczytania krótkiego poradnika, który dla Ciebie przygotowałam. Dostępny jest TUTAJ.

Do dzieła!

dar rozstania