poradnictwo psychologiczne, terapia TSR

Rozstanie z najcudowniejszym facetem na świecie

Każdy normalny związek ma swoje lepsze i gorsze chwile. Mówię normalny, ponieważ sielankowe relacje oparte na nieustannym spijaniu sobie z dziobków, budzą moje wątpliwości. Kochamy się, cieszymy swoją obecnością, ale też czasem kłócimy się, złościmy, mówimy sobie przykre rzeczy. Jak to w życiu. Co ciekawe, kiedy dotyka nas rozstanie, może się tak wydarzyć, że dostajemy pewnej wybiórczej amnezji, pamiętamy tylko te dobre chwile. Nagle okazuje się, że tracimy coś, co było idealne. Rozstanie z facetem staje się tym trudniejsze, im wspanialszego widzimy w nim rycerza na białym koniu.

rozstanie z facetem

Rozstanie z facetem idealnym

 

To, że idealizujemy swojego faceta na samym początku relacji z nim, to naturalny proces. Wypływa on zarówno z naszego stanu emocjonalnego, jak i z reakcji fizjologicznej naszego mózgu. Będąc zakochaną, zdarza się nam zachwycać dosłownie wszystkim, czego tylko dotknie się nasz partner. Urzeka nas sposób przeczesywania włosów, odstawiania kubka, sposób podpisywania maila. Zakochanie to czas, gdy cieszymy się z bycia z kimś wyjątkowym. Różowe okulary na naszym nosie pomagają w dostrzeganiu głównie zalet. Wadom pozwalamy bez żalu umykać. To cały urok zakochania.

Zazwyczaj przychodzi taki czas, że zza tego ideału zaczyna się nam wyłaniać prawdziwy człowiek. Czasami jednak ten zachwyt trwa trochę dłużej.

Dla niektórych z nas, moment rozstania z facetem wiąże się z natłokiem wspomnień niemal samych dobrych chwil wspólnie spędzonych. Przyczynia się to do pogłębiania odczuwanego bólu. Były zaczyna urastać do rangi  utraconego ideału. Możesz mieć poczucie, że wraz z nim straciłaś szansę na bycie z kimś prawdziwie wyjątkowym, że już więcej Ci się taka szansa nie powtórzy.

Kiedy grzęźniesz w czymś takim, może być Ci trudniej postawić kropkę i zamknąć ten etap. Tęsknisz za życiem, które nagle wydaje się takie wspaniałe, chociaż mogłaś je odbierać zupełnie inaczej w tamtym czasie. Tęsknisz za kimś, kogo tak naprawdę nie ma i nigdy nie było. W Twoich marzeniach i wyobrażeniach, Twój były może stać się kimś zupełnie różnym od realnego faceta, z którym byłaś.

Prowadzi to do skupienia się wyłącznie na Twoim byłym. Nie potrafisz o niczym innym myśleć. Jesteś w stanie zrobić wszystko, by tamte życie wróciło.

Czujesz się okropnie sama ze sobą. Twoje poczucie własnej wartości gdzieś znika. Skoro Cię rzucił, to musi być z Tobą coś nie tak.

Stop! Porzuć natychmiast ten sposób myślenia!

 

Jak przeżyć rozstanie z facetem idealnym

 

Jeśli czujesz, że jest Ci wyjątkowo trudno pogodzić się z utratą idealnego mężczyzny. Jeśli wciąż rozpamiętujesz wszystkie te wspaniale chwile przy nim. Jeśli czujesz narastanie negatywnych myśli na swój temat, czas coś z tym zrobić.

Na początek zachęcam Cię do pewnego eksperymentu. Spróbuj złapać dystans po przeżytym rozstaniu. Urealnij swój związek i byłego faceta. Do kolekcji dobrych wspomnień i dobrych cech byłego dołącz listę tego, z czego nie byłaś zadowolona w kontekście waszego związku i Twojego partnera. Postaraj się o jak najwięcej punktów. Jeśli masz z tym problem, poproś o wsparcie kogoś bliskiego.

Kiedy tylko poczujesz tęsknotę za byłym, zacznij czytać swoją listę. Pamiętaj, że udane związki się nie rozpadają. Coś musiało być przyczyną tego, że wam nie wyszło. I z pewnością nie ponosisz tu wyłącznej winy.

A Ty w jaki sposób myślisz o swoim byłym facecie?

dar rozstania